
- Dansk titel: Narvik
- Instruktør: Erik Skjoldbjærg
- Hovedroller: Kristine Hartgen, Carl Martin Eggesbø, Christoph Gelfert Mathiesen, Henrik Mestad
- Spilletid: 1 time og 48 minutter
- Land:
Norge - År: 2022
- Set: 7. marts 2025
- IMDB’s omtale af filmen:
April 1940. Verdens øjne er rettet mod Narvik, en lille by i det nordlige Norge, kilden til den jernmalm, der er nødvendig til Hitlers krigsmaskineri. Gennem to måneders hård vinterkrig får Hitler sit første nederlag.



2 Responses
Filmen skildrer et isoleret nedfald i krigshistorien omkring 2. verdenskrig, hvor tyskerne forsøger at gå kontrol med jernmalm fra området omkring Narvik.
Man følger enkelte personer tæt og deres vej gennem krigen, hvor nogle måske har været lidt for samarbejdssøgende med den tyske besættelsesmagt.
Filmen er interessant og særligt fordi den baserer sig på en reel begivenhed får den autencitet.
Jeg giver “Kampen om Narvik” tre TGK logoer for filmens historiske islæt og de personligheder der skildrer.
“Kampen om Narvik” (som er filmens originale norske titel) er en norsk krigsfilm fra 2022, der behandler et vigtigt, men måske mindre kendt kapitel af Anden Verdenskrig 🪖🫡🪖
Filmen fokuserer på de virkelige begivenheder i Narvik i Nordnorge i 1940, hvor nogle af de voldsomste kampe mellem norske/allierede styrker og tyske tropper fandt sted. Narvik var strategisk vigtig på grund af udskibningen af jernmalm fra Kiruna i Sverige 🪖🙂🪖
Handlingen følger det fiktive ægtepar Ingrid (Kristine Hartgen) og Gunnar Tofte (Carl Martin Eggesbø), og deres kamp for at overleve midt i kaosset..
– Gunnar er korporal og deltager i kampene i fjeldet.
– Ingrid arbejder på et hotel og ender med at få en central rolle som tolk for den tyske konsul, samtidig med at hun i smug hjælper briterne.
🪖🥸🪖
Filmen fokusere på de almindelige, civile menneskers prøvelser og kvindernes hverdagsliv under krigen, hvilket giver en stærk menneskelig dimension til historien. Ingrid Toftes dobbeltrolle og moralske dilemma kan fremhæves som særligt spændende og gribende 🪖🫣🪖
Den er generelt spændende med actionssekvenser, der føles mere “rå” og realistiske end typiske Hollywood-krigsfilm 🪖👍🪖
Enkelte scener og dialoger især dem med major-karakteren kan føles lidt klichefyldte eller tæt på at være lidt for nationalpatriotiske hvilket kan bryde illusionen om virkelighed, og det trækker desværre ned.
Så det bliver kun til tre Top Gun Klubben overskæg herfra 🥸🥸🥸